Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Retusz twarzy

Pokarzę jak w 5 min wykonać retusz twarzy. U nas taka usługa kosztuje 10 zł, ale nic nie stoi na przeszkodzie by taki retusz wykonać samodzielnie w domu. Potrzebne będzie nasze zdjęcie w postaci cyfrowej, komputer oraz darmowy program graficzny GIMP.

W pierwszej kolejności po wczytaniu zdjęcia do programu używając narzędzia stempla (klonowania) usuwamy wszystkie najgrubsze niedoskonałości; plamki, wypryski, zmarszczki, dziury po kolczykach - pomijamy te drobne jak np. piegi. Należy dla tego narzędzia dobrać miękki  pędzel odpowiadający wielkością do rozmiaru usuwanych niedoskonałości. Jego wielkość doprecyzujemy suwakiem Skali zaznaczonym na rysunku. Przytrzymując klawisz Ctrl klikamy w najbliższej odległości od korygowanego miejsca skąd pobierana będzie faktura skóry, a następnie już bez Ctrl klikamy w korygowane miejsce nakładając pobraną fakturę. 

 Kolejnym krokiem jest wygładzenie skóry. W tym celu należy wyselekcjonować cały obszar który będziemy wygładzać i utworzyć z niego nową warstwę. 

 

Wybieramy narzędzie różdżka (zaznaczenie rozmyte) i przytrzymując klawisz Shift klikamy w miejsca skóry dodając w ten sposób kolejne obszary do zaznaczenia. Staramy się by w naszym zaznaczeniu zostało jak najmniej omijaków. Powinny pozostać niezaznaczone tylko ciemne części ciała jak oczy, brwi, usta, włosy, linia brody, zarys twarzy. Czułość różdżki może pozostać na ustawieniach domyślnych. Jeśli do zaznaczenie dodadzą nam się niechciane obszary możemy zawsze cofnąć krok kombinacją klawiszy Ctrl Z lub naprawić to potem. Gdy mamy już zaznaczenie

 całego interesującego nas obszaru musimy pozbyć się drobnych omijaków (dziury w zaznaczeniu, których nigdy nie unikniemy). Aby to osiągnąć z zakładki zaznaczenie wybieramy powiększ obszar zaznaczenia i zmieniamy wartość powiększenia na 5 px, następnie wybieramy pomniejsz obszar zaznaczenia również o 5 px. Po tym zabiegu znikną nasze dziury, natomiast zaznaczenie nie wyjdzie poza obrys twarzy. Teraz klasycznie należy skopiować i wkleić zaznaczenie, to znaczy z zakładki edycja>skopiuj>wklej lub kombinacją klawiszy Ctrl C a następnie Ctrl V. Utworzy się oderwane zaznaczenie.

 Z zakładki filtry wybieramy rozmycie Gaussa. W nowo otwartym oknie właściwości filtra znacznie zwiększamy poziom rozmycia. Osobiście w ciemno ustawiam na 15 px, w przypadku głęboki zmarszczek nawet 20 px.  Dopiero po zastosowaniu zmian oderwane zaznaczenie przerabiamy na nową warstwę klikając myszką przycisk nowa na dole okna z warstwami. Na kolejnym obrazku oznaczyłem tę operację jako 1.

 Musimy pozostać na tej warstwie w kolejnych czynnościach. Jest ona powyżej naszego zdjęcia. 

Wybieramy kolejne narzędzie gumkę (2). We właściwości gumki ustawiamy podobnie jak dla klonowania rodzaj, wielkość pędzla oraz nacisk. Gumką wymazujemy niepotrzebnie rozmyte krawędzie (3) jak brwi, kąciki oczu, rzęsy, linię brody, końcówki włosów, rozmyte ozdoby. W przypadku mężczyzn dobrze jest też usunąć przynajmniej przy 50% nacisku gumki rozmycie zarostu. Zbyt intensywnie rozmyty zarost wygląda jak siniak. 

By nasz retusz wyglądał naturalnie na koniec należy według własnego upodobania zmniejszyć przezroczystość całej rozmytej warstwy. W przypadku kobiet osobiście przeźroczystość ustawiam na ok. 80%, natomiast w przypadku mężczyzn ok. 60%

Ten artykuł nie wyczerpuje tematu. Nad każdym zdjęciem można siedzieć godzinami. Opisane czynności gwarantują satysfakcjonujący efekt natomiast zabierają niespełna  5 min. 

Free business joomla templates