Projekt obecnie jest w fazie testów.
Aplikacja do odręcznego szkicowania schematów instalacji abonenckich dla zespołu audytu i kontroli jakości firmy z branży IT.
Zastosowane środowisko ASP.NET Core MVC.
Technologia programowania C#, HTML5, JavaScript.
Środowisko uruchomieniowe: Komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne z przeglądarką internetową oraz z dostępem do Internetu.
Serwer: Obecnie środowisko testowe w chmurze Microsoft Azure, docelowo serwery wewnętrzne firmy IT.
Ewentualne błędy i problemy techniczne proszę zgłaszać na Forum
eXel to narzędzie do odręcznego szkicowania schematów instalacji abonenckich dedykowane dla zespołu audytu i kontroli jakości UPC Polska.
KOMPUTER- przygotowanie do kontroli:
Logowanie - jest wymagane by w jednym czasie aplikacją mogło się posługiwać więcej osób niż jedna.
Po uruchomieniu poproszeni będziemy o podanie identyfikatora technika oraz hasło, a ponieważ naszych danych jeszcze nie ma, zostaniemy przeniesieni do rejestracji. Po zarejestrowaniu będziemy mogli się zalogować. Możemy zezwolić przeglądarce na zapamiętanie naszych danych logowania co później ułatwi ten proces.
Praca aplikacji może się nieco różnić na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach.
Rysować odręcznie można od razu po zalogowaniu za pomocą myszy lub dotykowo wybierając odpowiednie narzędzia oraz metodą przeciągnij i upuść.
Jednak lepiej jest najpierw załadować do kontekstu plik Excela z serwisu COGS. Plik surowy bez przeróbek. Jedynie co należy zrobić po pobraniu pliku z COGS to otworzyć go w Excelu i ponownie zapisać po czym zamykamy Excela i wracamy do aplikacji. Ten zabieg ma na celu naprawę uszkodzonych plików, które pobierają się z COGS uszkodzone (komunikat: ”ten plik może być uszkodzony”). W aplikacji klikamy „Wybierz pliki” i „Załaduj”. Plik COGS.xlsx lub COGS.xls załaduje się jeśli wcześniej został naprawiony i jeśli nie blokujemy go w innym programie (np. Excelu – musi być zamknięty).
Po kliknięciu „Rozpocznij kontrolę” – powinna wyświetlić się tabela danych, pogrupowanych i posortowanych wg dat kontroli. Na tym etapie sugeruję sprawdzić parametry sprzętów gdyż w terenie dostęp do TS i ServAssure może być utrudniony (ale jest możliwy). Można posłużyć się linkiem SA , wklejać po kolei MAC-adresy sprzętów.
SMARTFON – wyjazd w teren:
Logujemy się do aplikacji przy pomocy danych z rejestracji.
Klikamy „Rozpocznij kontrolę” (plik załadowaliśmy wcześniej na komputerze), wyświetli się tabela.
By dojechać do konkretnego klienta wystarczy kliknąć w godz. kontroli by przekazać nawigację do map gogle. Jednak ta opcja przyda się jeśli z powodu np. nieobecności chcemy do klienta wrócić.
Pod ikoną GPS przygotowałem link, który załaduje trasę do wszystkich klientów. Tutaj sugeruję by w przypadku smartfonu pozwolić Gogle na uruchomienie trasy w aplikacji, gdyż w przeglądarce Gogle dopuszcza tylko 3 a w aplikacji aż 9 Waypointów. Korekty co do kolejności nanosimy ręcznie.
Kliknięcie w adres klienta ładuje jego dane do kontekstu. Rozpoczynamy rysowanie schematu.
Sprawdzony model schematu:
Przed wejściem do klienta nanoszę na płótno metodą przeciągnij i upuść sprzęty oraz zaraportowane kody pracy których się spodziewam. Dzięki temu będąc wewnątrz wiem czego szukać, pozostanie mi tylko dorysować zastane połączenia. Narzędzia rysowania domyślnie ustawione są na niebieską kredkę, którą rysuję stare kable. Nowo położone przez technika rysuję markerem. Na żółto zaś światłowody. Zaznaczenie nieprawidłowości obniżające ocenę oraz Uwagi… do nich - kolorem czerwonym. Gumką można korygować pomyłki.
Po narysowaniu schematu klikamy download by zapisać schemat. Najlepiej to zrobić kończąc kontrolę u klienta, wówczas tym schematem - ze względu na datę jego wykonania odseparujemy od siebie inne wykonywane zdjęcia w kolejnych kontrolach. Schemat zapisywany jest jako obraz .png podnazwą „ADRES MIASTO.png” bez polskich znaków dialektycznych, co później możemy łatwo wykorzystać przy hurtowej zmianie nazw pozostałych zdjęć wykonanych podczas kontroli.
Wybór innego adresu w tabeli czyści schemat, przywraca domyślne ustawienia aplikacji i ładuje kolejny rekord do kontekstu.